Proljetna škola tehničkih aktivnosti 2017. u NCTK Kraljevica

Autor: Milorad Vučković, 27. 4. 2017.

Proljetnu školu tehničkih aktivnosti, koja se održavala od 17. do 22. travnja 2017. u NCTK u Kraljevici, pohađali su učenici 5. i 6. razreda (16 učenika) Virovitičko-podravske županije.

Učenici i učitelji su pohađali praktične radionice u područjima: Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina, Automatika, Orijentacija i komunikacija i Fotografija. Radionice su se održavale u učionicama NCTK (Nacionalni Centar Tehničke Kulture) u Kraljevici, a vodili su ih djelatnici i vanjski suradnici HZTK (Hrvatska Zajednica Tehničke Kulture)

Pri provedbi radionica tehničkih aktivnosti primjenjivale su se mjere zaštite pri radu, bili su osigurani ljudski i materijalni resurse za kvalitetnu provedbu radionica te optimalni materijalni resursi za nastavak provedbe radionica u školama gošćama programa. HZTK nam je osigurala prijevoz (1 autobus) i smještaj na bazi punog pansiona za sve sudionike kao i tehnička pomagala i strojeve, kao poklon, za otpočinjanje provedbe navedenih radionica kroz izvannastavne aktivnosti u našoj školi. Svi učenici i učitelji, sudionici radionica, oduševljeni su radionicama, pristupom predavača i naučenim sadržajima.
Metode i oblici rada koji su bili korišteni su: interaktivna predavanja, radionice i rad u manjim skupinama i dr.
Svi sudionici su stekli uvid u načine rada u pojedinim navedenim radionicama. Situacije učenja i poučavanja izvodile su se tako da se učenik svrsishodno služio različitim alatima, tehničkim tvorevinama, računalima i softwerskim alatima, robotima... Učenici su uz pomoć voditelja radionica i učitelja rješavali probleme i zadatke zadane im na radionicama na način da povezuju nove informacije s postojećima, nova znanja s postojećima, stičući na taj način nove vještine i osobnu kreativnost koje su dolazile do izražaja bilo kroz tehničke radove, fotografije, snalaženje u orijentaciji i komunikaciji. Nova prijateljstva koja su na ovoj Proljetnoj školi stvorena između učenika i divna iskustva u radu, dodatno su motiv za ponovni susret ovakove vrste. Hvala svim djelatnicima HZTK kao i voditeljima radionica na svesrdnom radu, brizi, zalaganju i organizaciji ove lijepe Proljetne škole.

Bilten Proljetne škole tehničkih aktivnosti HZTK 2017. sa slikama možete skinuti ovdje.