Stvorena tipografija (dizajn znakova u fontu) koji pomaže disleksičarima u čitanju

Autor: Milorad Vučković, 9. 2. 2015.

Disleksija je poremećaj u učenju koji se ponajprije očituje kod  pisanog jezika, a karakteriziraju je je poteškoće pri točnom prepoznavanju riječi, čitanju i sricanju. Istraživanja pokazuju da otprilike 17 posto populacije ima disleksiju.

Nova vrsta tipografije (dizajna znakova u fontu) olakšava život ljudima s disleksijom.

Nizozemski grafički dizajner, Christian Boer, razvio je poseban font koji olakšava čitanje ljudima koji, poput njega, imaju disleksiju. Boer svoj font nudi besplatno.

Font nazvan „Dyslexie“  olakšava čitanje ljudima s disleksijom varirajući oblike slova, zbog čega je teže zamijeniti neka slično oblikovana slova poput „b“ i „d“.

Boer se nada da će njegov font privući pozornost javnosti na problem disleksije, ali i pomoći svima koje muče ovi problemi.
„Tradicionalni fontovi dizajnirani su isključivo prema načelu estetike, što znači da je ljudima s disleksijom teže prepoznati neka slova“ kaže Boer na svojoj web stranici. „Slova u nekoj riječi disleksičarima često djeluju zbunjujuće ili ispremiješano, jer izgledaju previše slično.“

Boerov font smanjuje rotiranje i zrcaljenje slova te omogućuje ljudima s disleksijom lakše i ugodnije čitanje. Nezavisna istraživanja provedena na Sveučilištu Twente i Sveučilištu u Amsterdamu došla su do zaključka da je gotovo tri-četvrtine anketiranih studenata radilo manje grešaka u čitanju tijekom rješavanja testa koji je bio napisan Boerovim fontom.

Da bi skinuli „Dyslexie“ font, ili za više informacija, posjetite ovu stranicu.