Školski psiholog

Djelatnosti psihologa u školi

Autor: Milorad Vučković, 17. 9. 2012.

Gospođa psihologinja Mirjana Oužecki kao stručni suradnik u školi bavi se problematikom vezanom uz školu i sustav obrazovanja.

Školski psiholog surađuje s učiteljima i drugim stručnim suradnicima, učenicima i roditeljima.

Što radi psiholog?

Posao školskog psihologa u radu s djecom je:

* provođenje individualnog i grupnog savjetovanja učenika

* sudjelovanje u procjeni psihofizičkog stanja djeteta pri upisu u    prvi razred

* identifikacija učenika s teškoćama u učenju i darovitih učenika

* rad s učenicima koji su rizičnog ponašanja

* provođenje profesionalne orijentacije učenika

Psiholog koristi različite metode, a to su:

• testovi i upitnici
  • razgovor
  • radionice u razrednim odjelima tijekom sata razrednika ili s grupom učenika o različitim temama (komunikacija, aktivno slušanje, samopoštovanje, empatija, tolerancija, rješavanje sukoba i sl.)
  • predavanja za učenike/učitelje/roditelje

Na razgovor kod psihologa učenik, učitelj i roditelj mogu doći samoinicijativno, na poziv psihologa ili prema preporuci drugih učitelja ili stručnih suradnika. Česte su zablude da kod psihologa idu samo oni s kojima nešto nije u redu ili koji ne mogu sami riješiti problem kao i da psiholog tijekom individualnog savjetovanja „daje recept“ kako riješiti problem. Ponekad je potrebna stručna pomoć osobe koja će problem sagledati iz drugog kuta i pomoći da ustrajete u njegovom rješavanju.

Obratite se Vašem školskom psihologu ponedjeljkom, utorkom, srijedom, četvrtkom i petkom od 8 do 14 sati!