Obilježili smo "Dan sigurnijeg interneta" u OŠ Voćin

Autor: Milorad Vučković, 6. 2. 2024.

Učenici i učitelji Kristina Minarik, Ivona Mudri te Milorad Vučković iz Osnovne škole Voćin, i ove godine obilježili su Dan sigurnijeg interneta (DSI), 6.2.2024. pod nazivom "Gejmajmo sigurno".

Zašto obilježavamo DSI?

Računalna revolucija donijela je sa sobom i razvoj novih komunikacijskih servisa. Došlo je do popularizacije mobitela, interneta te općenito do novog standarda komunikacije među djecom i mladima. Rapidnim širenjem globalne računalne mreže – interneta došlo je i do širenja novih oblika društveno neprihvatljivih ponašanja koji utječu na psihosocijalni razvoj djece i mladih jer su oni i najčešći korisnici moderne računalne tehnologije.

Porast zlostavljanja djece kao i razvoj novih oblika zlostavljanja u uskoj je vezi i s razvojem tehnoloških komunikacijskih dostignuća. Internet je, kao najpopularnije sredstvo komunikacije i informiranja, postao dio svakodnevnice života djece i mladih koji su, nažalost, često izloženi neprimjerenim sadržajima. Još uvijek ne postoji usustavljen mehanizam kontrole sadržaja i odgovornost ostaje na djeci i mladima, a ponajviše na roditeljima koji bi trebali kontrolirati djecu u korištenju interneta.

Dostupnim promotivnim i edukativnim materijalima nastojimo senzibilizirati, informirati i educirati o ovoj problematici.

Uloga učitelja je upoznati i informirati učenike o pravilima ponašanja i sigurnom korištenju interneta te mogućim problemima i opasnostima kojima mogu biti izloženi.

Sve o obilježavanju Dana sigurnijeg interneta 2024. godine možete pročitati ovdje.

Nova redizajnirana HAKOM-ova brošura pod naslovom „Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih uređaja“ i ove će se godine naći u školskim učionicama i bit će razdijeljena djeci, mladima i njihovim roditeljima diljem Hrvatske. Brošura sadrži praktične i korisne savjete o opasnostima i sigurnosti na internetu, zaštiti privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i odgovornoj uporabi društvenih mreža, a dio je HAKOM-ovog programa informiranja djece i roditelja koji se od 2016. provodi suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja.

Brošuru pogledajte ovdje. Mi smo je pogledali a učenici su je dobili i u papirnatom izdanju. smiley

Slike možete pogledati ovdje.