Radionica Svjetski dan ljubaznosti

Autor: Lorena Fabšić, 14. 11. 2023.

U sklopu preventivnog projekta Dugine boje održana je radionica Svjetski dan ljubaznosti.

Projekt Dugine boje uključuje univerzalnu prevenciju Osnovne škole Voćin u sklopu Školskog preventivnog programa za šk. god. 2023./24, za učenike od 1. do 8. razreda.

Cilj je projekta poticanje razvoja socioemocionalnih kompetencija učenika u svrhu prevencije teškoća mentalnog zdravlja.

Preventivne aktivnosti ovog projekta usmjerene su na prepoznavanje vlastitih i tuđih emocija, potreba, svjesnosti o tome tko smo zapravo mi, kako doživljavamo sebe, razvijanje kvalitetnih odnosa, prepoznavanje važnosti prijateljstva i mehanizama nošenja sa stresom.

Cilj ove radionice bio je razviti svijest učenika o potrebi ljubaznog ponašanja prema drugima.

Svjetski dan ljubaznosti obilježava se 13. studenog. Svrha je tog dana pomoći svima shvatiti kako je dobrota ono što nas sve povezuje.
Posebno se obilježava u Kanadi, Japanu, Australiji, Nigeriji i Saudijskoj Arabiji, a zadnjih nekoliko godina sve veću popularnost ima i u Indiji, Italiji, Singapuru i Velikoj Britaniji.
Ovaj dan prilika je za razmišljanje o svojim dosadašnjim postupcima, postavljajući se iznad teritorijalnih, kulturoloških ili religijskih granica te za shvaćanje kako smo dio globalnog društva jer nismo ni bolji niti lošiji od pripadnika drugih kultura, rasa ili religija.
Također, prema suvremenoj psihologiji, ljubaznost prema drugima povećava našu sreću. Nasmiješite se i pomozite, udijelite komplimente prijateljima, poklonite čokoladu, ponudite zagrljaj ili pošaljite poruku dragim ljudima koje niste dugo vidjeli.
Naša je škola obilježila Svjetski dan ljubaznosti na sljedeći način: učenici 7.a razreda posjetili su zajedno sa svojom razrednicom, psihologinjom i pedagoginjom nekoliko mještana Voćina (nastavnika Viktora, gospođu Smilju i gospođu Katicu). Učenici su im pripremili i prigodne poklone te ovim putem zahvaljujemo učenicima i roditeljima na pomoći. Mještani su se jako razveselili, a neki su pustili i suzu radosnicu. Hvala i nastavniku Domagoju koji je pripremio učenike za izvođenje Oliverove pjesme Cesarica. Svi smo bili vrlo emotivni.
Osim posjeta, učenici su s nastavnicom Matejom ukrasili i pano, a pedagoginja je pripremila za učitelje papiriće s komplimentima.
Naša je svrha bila istaknuti i potaknuti dobra djela u našoj zajednici i nadamo se da smo uspjeli u tome. 🙂

Učenici su zaključili kako se ljubaznost sastoji od malenih znakova pažnje koje svakodnevno dajemo svima oko sebe. I onima prema kojima je nužno biti ljubazan – šef, profesor, stanodavac ili potpunim strancima.
4.b je također sa svojom učiteljicom pisao lijepe poruke.

Preventivni projekt Dugine boje provodi se u sklopu preventivnih projekata financiranih od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Priloženi dokumenti:
Dizajn_bez_naslova.mp4 (2.41 MB)