eTwinning, Comenius partnerstvo i dr. projekti u OŠ Voćin

Autor: Milorad Vučković, 2. 11. 2013.

Na sjednici Učiteljskog vijeća Osnovne škole "Voćin" održanoj u četvrtak 31.10.2013. godine predavanje na temu projekata eTwinning i Comenius multikulturalno partnerstvo "Friendship od dances" održala je gošća Silvija Mađarić, učiteljica engleskog jezika iz Osnovne škole Eugena Kumičića iz Slatine.

Što su Comenius školska partnerstva?

Agencija za mobilnost i programe EU

Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) javna je ustanova koja provodi i promovira programe Europske unije u području obrazovanja, znanosti i mladih. Agencija je usmjerena podizanju kvalitete sustava prvenstveno njegovom internacionalizacijom, odnosno jačanjem instrumenata mobilnosti u svrhu učenja i usavršavanja, što čini njezinu misiju.

Program za cjeloživotno učenje

Program za cjeloživotno učenje je najveći program EU u području obrazovanja koji obuhvaća obuhvaća sve sektore obrazovanja te potiče mobilnost i međunarodnu suradnju.

Program za cjeloživotno učenje sastoji se od četiri sektorska potprograma:

• Comenius (predškolski odgoj i školsko obrazovanje)

• Erasmus (visokoškolsko obrazovanje)

• Leonardo da Vinci (strukovno obrazovanje i osposobljavanje)

• Grundtvig (obrazovanje odraslih)

Cilj programa za cjeloživotno učenje je stvoriti napredno društvo znanja, održivi ekonomski razvoj, veći broj kvalitetnijih poslova te jaču društvenu koheziju u Europskoj Uniji.

Program potiče suradnju obrazovnih institucija širom Europe, mobilnost sudionika obrazovnog procesa, razvijanja tolerancije i multikulturalnosti, a istovremeno i priprema sudionike za uspješno sudjelovanje na europskom tržištu rada.

Što je Comenius?

Comenius obuhvaća predškolski odgoj, osnovno i srednje obrazovanje. Ciljevi su promicanje svijesti o raznolikosti europskih kultura suradnjom škola i vrtića država koje sudjeluju u Programu za cjeloživotno učenje, poticanje osobnog razvoja sudionika, razvoj i usavršavanje vještina i kompetencija te njegovanje ideje o europskom građanstvu.

Što su Comenius školska partnerstva?

Comenius školska partnerstva promiču europsku dimenziju obrazovanja škola i vrtića. Omogućuju učenicima i nastavnicima stjecanje i unapređivanje vještina, ponajprije u području na koje se odnosi tema projekta, ali i u ostalim aktivnostima, kao što su timski rad, društvene vještine, planiranje, korištenje informacijsko-komunikacijske tehnologije. Također, sudjelovanje u partnerstvima sa školama i vrtićima iz drugih europskih zemalja učenicima i učiteljima pruža mogućnost korištenja stranih jezika i motivira ih za njihovo učenje.

Vrste Školskih partnerstava:

- Bilateralna partnerstva (suradnja 2 škole na 2 godine)

- Multilateralna partnerstva (suradnja 3 ili više škola na 2 godine)

Izvor: Agencija za mobilnost i programe EU